Re: Rybik czy nie rybik?

Obawiam się, że wiek budynku ma w tym przypadku niewielkie znaczenie. Rybik cukrowy jest dosyć pospolitym owadem, występującym w naszych mieszkaniach, zwłaszcza zawilgoconych. Zasiedla zawsze miejsca ciemne, wilgotne i ciepłe. W mieszkaniach z reguły przebywa w kuchniach, łazienkach, piwnicach oraz ubikacjach.

W miejscach wilgotnych pokarmem rybików są pleśnie, rozwijające się np. na papierze. Właśnie wtedy może wyrządzać szkody, niszczy klej i papier książkowy, kleje używane do tapet, izolacje rur, wyroby z materiałów wełnianych, bawełnianych i jedwabnych, chociaż jedwabiu nie trawi.

Rybiki zjadają i zanieczyszczają pokarm wydzielinami i fragmentami ciała. W poszukiwaniu żywności i wody może pokonywać znaczne odległości, jeżeli jednak znajdzie pokarm, to pozostaje w jego pobliżu przez dłuższy czas.

Aby się pozbyć szkodnika z naszego mieszkania, po pierwsze, należy obniżyć wilgotność pomieszczeń, w którym się znajdowany, i pomieszczeń sąsiednich. Należy dokładnie posprzątać pomieszczenia, w których występują rybiki (tj. zabrać im pokarm). Jeśli to nie pomoże, to należy wykonać miejscowe zabiegi opryskiwania wybranym pyretroidem. Zabieg ten powinna wykonać firma zajmująca się zwalczaniem szkodników (firma DDD).

Pozdrawiam,

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra entomologii stosowanej SGGW