Skrzynie na pościel. Jak uatrakcyjnić wizualnie?

Weszłam w posiadanie dwóch kufrów-skrzyń na pościel, czy inne tarapucia. Nie są to żadne antyki, lecz raczej wczesny gierek. To jest mniej więcej z kształtu coś takiego;

img1.sprzedajemy.pl/540x405_kufer-biedermeier-skrytka-oczysz-4190671.jpg

Tyle, że nie z drewna ale jakiejś płyty meblowej. Jeden kufer jest z płyty gładkiej, śliskiej, drugi z matowej. Chciałabym je jakoś ozdobić, poddać uatrakcyjnieniu, ale raczej we własnym zakresie, bo nie chcę wydawać zbyt dużo kasy. Kompletnie nie znam się na technikach. Nie lubię jakichś decoupage’owych różyczek, raczej w grę wchodziłoby oklejenie, albo pomalowanie, tylko, że to musi się dobrze trzymać (jakoś trzeba przygotować podłoże), i dobrze wyglądać (pomysły). Może znacie jakieś strony, gdzie prowadzą za rączkę takich laików jak ja i uczą jak by to zrobić?

Podobają mi się tapety winylowe, ale czy się przykleją trwale do takiego podłoża? Poza tym, na złączach będą się pewnie odginać. Wycięłabym mniej niż do złącza, a krawędź bym czymś pomalowała. Ale czym?

Wiem, że są tapety samoprzylepne, ale te, które widziałam w sklepach to jakiś dramat: albo witraże, albo badziewne marmurki. Poza tym takie gładkie uwydatniają wszelkie grudki pod spodem.

Gdy oglądam „Dekoratornię”, wszystko wydaje się proste, łatwe i baaardzo przyjemnesmile